V pondělí 3. srpna kontaktoval šéf Českého hokeje JUDr. Tomáš Král všechny kluby sdružené pod ČSLH, kterým prostřednictvím e-mailu sdělil oficiální stanovisko kolem situace s onemocněním COVID-19.
Klubům ČSLH
V Praze dne 3. srpna 2020
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dovolte, abych pro Vaši informaci alespoň ve stručnosti shrnul řadu jednání, které jsme v uplynulém týdnu vedli s představiteli státních institucí ve věci epidemie a jejích dopadů na lední hokej. Několikrát jsme jednali s panem Maďarem, ve středu 29. 7. jsem se zúčastnil zasedání Národní agentury pro sport se sportovními svazy a v pátek 31. 7 jsem se osobně setkal s panem předsedou vlády v jeho úřadě. Jednání byl přítomen ministr průmyslu a obchodu pan Havlíček, předseda NSA pan Hnilička a přes telefon rovněž hlavní hygienička ČR paní Rážová.
Všichni jsme denně „zahlcováni“ množstvím informací, opatřeni a poznatků. Nikdo z nás však do detailu neví, jak se přesně chovat. Spojuje nás zodpovědnost vůči zdraví nás všech, ale zároveň i snaha, abychom mohli hrát hokej a abychom jej zachovali při životě. Stejný problém řeší všechna odvětví, ať je to ekonomika, kultura či sport. Najit vyváženost je za současného stavu velmi obtížné a je zřejmé, že jednoznačná řešení a doporučení nedostaneme. Neexistují. Buďme proto uznalí i vůči těm, v jejichž kompetenci celá problematika je. Nemají to vůbec jednoduché!
Na shora uvedených jednáních jsem položil tři otázky, které považuji pro nás v hokeji za zásadní:
1) Pokud máme v týmu osobu, která se necítí dobře, má příznaky nachlazení, chřipky apod., je nutné, aby byla testována na Covid?
2) Vyhlášený program Covid sport ve výši 1 miliardy Kč byl vyčerpán zhruba z jedné třetiny. Velmi by nám pomohlo přehodnocení jeho podmínek tak, aby z něj mohly čerpat i naše profesionální kluby, například ve formě náhrady za vstupné.
3) Existuje možnost, aby byla sjednocena metodika postupu hygienických stanic v případech posuzování výskytu nákazy na zimních stadionech a u hokejových týmů?
Na základě informací, které jsme v tomto směru obdrželi, si dovoluji učinit následující shrnutí:
Ad1) Pokud máme v týmu osobu s příznaky nachlazení, chřipky apod., neúčastní se programu týmu, dokud se neuzdraví, ale na Covid testována být nemusí. K tomu, zda jsou příznaky svědčící pro onemocnění Covid takové, že je třeba příslušnou osobu testovat, vydá stanovisko např. ošetřující lékař. Jinak je věcí každého jednotlivce, zda se nechá otestovat na vlastní náklady. V případě pozitivního nálezu se potom postupuje podle pokynů příslušného hygienika.
Ad2) Předseda vlády pověřil pány Havlíčka a Hniličku, aby upravili pravidla pro čerpání z programu Covid sport tak, aby z něj bylo možné „sanovat” rovněž škody způsobené tím, že se zápasů nemohou zčásti či plně účastnit diváci.Ad3) Hygienické stanice jsou nezávislé “jednotky”, kterým nelze centrálně stanovit, jak mají postupovat. Jejich rozhodnutí vycházejí z vyhodnocení konkrétní situace na konkrétním místě. Dovoluji si nicméně apelovat, abyste s hygienickými stanicemi v místě Vašeho působení rozvíjeli průběžnou komunikaci a spolupráci. Je totiž zřejmé, že tam, kde se to daří, lze dosáhnout rozumných řešení.
Vážení přátelé,
pokusil jsem se Vám přiblížit aktuální situaci i odpovědi státních institucí na otázky, které jsou pro nás nejdůležitější. Doufám, že závěry, k nimž jsme při jednání na Úřadu vlády ČR dospěli, budou aplikovány v praxi a v tuto chvíli nemám důvod o tom pochybovat.
S přátelským pozdravem
JUDr. Tomáš Král
prezident Českého hokeje