Směrnice, vydaná ČSLH před začátkem sezóny, zpřesňuje a zpřísňuje pravidla pro posuzování nedovolené hry tělem a holí v žákovských kategoriích.
Podle normy, platné pro mistrovská, turnajová, přátelská i mezinárodní utkání všech kategorií žáků do 6. tříd včetně, budou přísně postihovány především nedovolené zákroky tělem, sekání holí, loktem, rukavicemi, atakování soupeře mimo kotouč, stejně jako jakýkoli záměrný fyzický kontakt s protihráčem v přerušené hře.
Obzvláště přísně budou posuzovány zákroky zezadu, naražení na hrazení, údery do oblasti krku a hlavy. Postihy čekají i na trenéry či funkcionáře, kteří by hráče k nedovoleným zákrokům nabádali.
„Bohužel se ukazuje, že náš žákovský hokej patří v mezinárodním srovnání k nejhrubším,“ uvedl Slavomír Lener, vedoucí sportovního úseku ČSLH. „V zemích, které s tvrdým hokejem spojujeme, tedy v Kanadě a Spojených státech, přitom nedovolené zákroky trestají mnohem důsledněji. Pečlivě rozlišují mezi povoleným „body contactem“, kdy hráč hraje jako první puk a až potom odstaví tělem protihráče ve stejnosměrném pohybu a zakázaným „body checkingem“, kdy jde hráč nejdříve do osobního souboje a následně hraje puk.
V zahraničí tak už v nejmenších kategoriích chrání technické, tvořivé hráče. U nás upřednostňuje řada trenérů před rozvojem talentů výsledky, což vede k tomu, že v individuálních dovednostech zaostáváme. Máme problémy i s tím, že hráči přivykají hře, která se na mezinárodní úrovni netoleruje.“
Sportovní úsek ČSLH připravil v tomto směru před začátkem sezóny pro trenéry mládežnických kategorií metodický materiál s videem, proběhne rovněž podrobná instruktáž trenérů a rozhodčích.
„Pravidla, upravující hru tělem a holí v žákovských kategoriích, už několik let existují,“ doplnil Slavomír Lener, „problém je v tom, že se nedodržují. Vzhledem k věku nenesou v tomto případě zodpovědnost hráči, ale svaz, kluby, trenéři, rozhodčí a funkcionáři.“
Zdroj: www.cslh.cz